Dermatoskopi - Dermatolojik Uygulamalar - Dermist Dermatoloji - Dr. Şükran Sarıgül Güdük
Başlıksız Belge
   
DERMATOLOJiK UYG.
Koter
Dermatoskopi
Biyopsi
Kriyoterapi
Dermatoskopi (BEN MUAYENESİ)
Dermoskopi - Dermatolojik Uygulamalar - Dermist DermatolojiDermoskopi (dermatoskopi olarak da bilinir) deride bulunan koyu renkli lezyonların dermoskop denilen bir alet yardımıyla incelenmesidir. Başlıca kullanım amacı melanom ya da ben kanserinin erken teşhis edilmesidir. Bunun yanı sıra bazal hücreli kanser, seboreik keratoz, mavi ben veya sıradan benler gibi lezyonların incelenmesi için de kullanılır. Dermoskop, kabaca ışıklandırılmış bir büyüteç gibi düşünülebilir. Modern dermoskoplarda deri yüzeyindeki yansımaları dengelemek için polarize ışık kullanılır.

Dermoskopi, şüpheli lezyonlarda hekimin karar vermesine yardımcı olur ve cerrahi girişim kararında yol gösterir. Örneğin büyümekte olan bir benin alınmasının gerekli olup olmadığını dermoskopi söyleyebilir. Böylece hastayı bu tip cerrahi girişimlerden koruyabilir. Çıplak gözle çok rahatsız edici görünen bir benin, dermoskopla bakıldığında çok masum olduğu anlaşılabilir. Tam tersine sorunsuz bir ben de dermoskopla bakıldığında çok farklı görülebilir ve biyopsi alınması gerekebilir.

Dermoskopi ayrıca saçkıran, uyuz gibi bazı dermatolojik hastalıkların teşhisinde de kullanılan bir yöntemdir.DERMiST HABER & DUYURUTümünü Göster
« Hakkımızda | Lazer Epilasyon | Fiyatlar | Görüş ve Önerileriniz | Basında Dermist | Site Haritası | İletişim DERMİST 0216 565 00 23 - 565 10 34
Dermist Dermatoloji Kliniği, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Ekşioğlu Apartmanı Kat: 3 Daire: 165/7 Göztepe İSTANBUL
Copyright © 2011 Dermist Dermatoloji ve Lazer Epilasyon. Tüm hakları saklıdır. Site Creation and Technology byHERMES
YASAL UYARI   ! Sitede yer alan bilgiler ziyaretçilere bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu bilgiler teşhis ve tedavi için kullanılamaz. Hastalar ancak bir hekime başvurarak yardım almalıdır.
İÇERİK UYARI ! Copyright 2011 Dermist Dermatoloji Kliniği, Bu sitedeki tüm içerikler Özel Dermist Kliniği uzmanları tarafından hazırlanmıştır. İçeriğin kopyalanması yasaktır.