Et Benleri - Cilt Hastalıkları - Dermist Dermatoloji - Dr. Şükran Sarıgül Güdük
Başlıksız Belge
   
CiLT HASTALIKLARI
Akne
Genital Siğil
Et Benleri
Aft
Akne Rozase
Deri Benleri
Atopik Dermatit
Deri Kanserleri
Melazma
Ürtiker (Kurdeşen)
Mantar
Nasır
Saçkıran (Alopesi Areata)
Seboreik Dermatit
Siğil
Vitiligo
Zona
Seboreik Keratoz
Pitiriyazis Roze (Madalyon Hst.)
Liken Planus
Ekzema
Samyeli (Pitiriazis Versikolor)
Uçuk (Herpes)
Saç Dökülmesi
Sedef (Psoriasis)
Molluskum
Keratozis Pilaris
Kaşıntı
Et Benleri
Et Benleri - Cilt Hastalıkları - Dermist DermatolojiET BENLERİ (AKROKORDON, FİBROEPİTELYAL POLİP)
Et benleri sonradan ortaya çıkan iyi huylu, tipik olarak alttaki deriye ince bir boyun kısmıyla bağlı deri uzantılarıdır. Et benleri zararsız oluşumlardır. Bazı insanlarda kilo, ailesel veya bilinmeyen nedenlerle et benleri daha sık görülür. Obezite veya hafif kilolu olmak bile et beni oluşma riskini dramatik bir şekilde arttırabilir. Normal kilolu fakat göğsü büyük kadınlarda da et beni görülebilir.
Et Benleri Nerelerde Görülür?
Et benleri derinin olduğu her yerde ortaya çıkabilir. Fakat en çok 2 yer tercih ederler: Boyun ve koltuk altları. Sık görülen diğer yerler göz kapakları, kadınlarda meme altları, kasık ve kalçadır. Tipik olarak derinin deriye veya derinin giysiler sürtünme gösterdiği yerlerde oluştuğu düşünülür.
Et Benleri Kimlerde Görülür?
İnsanların yarısından fazlasında hayatlarının bir döneminde et beni görüldüğü bildirilmiştir. Et benleri genellikle sonradan çıkar. Herkeste görülebilir fakat en çok yetişkin dönemde olur. Sürtünme bölgelerini tercih ettiklerinden obez insanlarda daha çok görülür. Daha seyrek olarak çocuklarda da rastlanabilir.

Gebelik döneminde olduğu gibi hormonal değişiklikler de et benlerini arttırabilir.

Et benlerinin viral nedenli olabileceği ve Tip 2 diyabetle ilişkili olabileceği de bildirilmiştir.

Et benleri iyi huylu oluşumlardır ve çoğu zaman önemli bir sağlık sorununun göstergesi sayılmazlar. Sağlıklı insanlarda sık rastlanan bir durumdur.
Et Benlerinin Görüntüsü Nasıldır?
Et benlerinin görüntüsü değişiklik göstermesine rağmen genellikle deri renginde veya daha koyu renklidir. Yüzeyi pürüzsüz ya da pürtüklü görünebilir. Her zaman olmasa da çoğu zaman saplıdırlar. Et benleri genellikle küçüktür fakat nadiren büyüklüğü 5 cm' ye ulaşabilir.
Et Benleri Hangi Sorunlara Neden Olabilir?
Kozmetik şikayet dışında çoğu zaman şikayete neden olmazlar. Bu oluşumlar ancak boyun ve kasık bölgesi gibi tekrarlayan travmalara maruz kaldıklarında şikayet verebilirler. Nadir olarak et benleri irrite olduğunda, kızardığında veya kendi etrafında dönmesi sonucu siyah renk aldığında tedavi edilmek zorunda kalır. Bazen de kolye, emniyet kemeri gibi aksesuarlara sıkıştığında ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Genel olarak et benleri kansere dönüşme riski olmayan oluşumlardır.
Et Benleri Nasıl Tedavi Edilir?
Et benleri eğilimi olan insanlarda alındıktan sonra farklı yerlerden çıkabilir. Bazen tedavinin yılda bir de olsa tekrarlanması gerekebilir. Et benlerinin alınması yayılma gibi bir sonuca neden olmaz.

Et benleri cerrahi olarak tedavi edilebilir.
Koter denilen yöntemle yakılabilir.
Kriyoterapi denilen sıvı nitrojen gazı uygulanabilir.
Lazerle yakılabilir.DERMiST HABER & DUYURUTümünü Göster
« Hakkımızda | Lazer Epilasyon | Fiyatlar | Görüş ve Önerileriniz | Basında Dermist | Site Haritası | İletişim DERMİST 0216 565 00 23 - 565 10 34
Dermist Dermatoloji Kliniği, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Ekşioğlu Apartmanı Kat: 3 Daire: 165/7 Göztepe İSTANBUL
Copyright © 2011 Dermist Dermatoloji ve Lazer Epilasyon. Tüm hakları saklıdır. Site Creation and Technology byHERMES
YASAL UYARI   ! Sitede yer alan bilgiler ziyaretçilere bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu bilgiler teşhis ve tedavi için kullanılamaz. Hastalar ancak bir hekime başvurarak yardım almalıdır.
İÇERİK UYARI ! Copyright 2011 Dermist Dermatoloji Kliniği, Bu sitedeki tüm içerikler Özel Dermist Kliniği uzmanları tarafından hazırlanmıştır. İçeriğin kopyalanması yasaktır.