Biyopsi - Dermatolojik Uygulamalar - Dermist Dermatoloji - Dr. Şükran Sarıgül Güdük
Başlıksız Belge
   
DERMATOLOJiK UYG.
Koter
Dermatoskopi
Biyopsi
Kriyoterapi
Biyopsi
Biyopsi - Dermatolojik Uygulamalar - Dermist DermatolojiDeri hastalıklarının teşhis edilmesinde en sık tekniklerden biri biyopsi alınmasıdır. Alınan deri parçası patolojik incelemeye gönderilir. Bu inceleme patoloji uzmanı olan doktorlar tarafından yapılır. Bir çok deri hastalığının tanısında patolojik tanı altın standarttır.

Biyopsi alınmadan önce hastaların biyopsiye bağlı komplikasyonlar açısından sorgulanması gerekir. Hastalıklar arasında özellikle kalp hastalığı, son 6 ay içinde felç geçirilmesi ve periferik damar hastalığı olarak bilinen dolaşım bozuklukları önemlidir. Antibiyotik, anestezik madde allerjisi hekime mutlaka bildirilmelidir. Bağışıklık sisteminde zayıflık, yapay kalp kapağı, protez varlığı biyopsi öncesinde antibiyotik verilmesini gerektirebilir. Hastanın aldığı ilaçlar yara iyileşmesi veya kanama açısından sorgulanır.

Dermatolojide en sık kullanılan biyopsi tekniği punch biyopsidir. Basit, uygulaması kolay, hızlı ve vücudun her yerinde kullanılabilen bir yöntemdir. Punch biyopside punch adı verilen ucu keskin silindir şeklinde bir alet kullanılır. Deriden yuvarlak silindir şeklinde parça kesmeye yarar. Punch biyopsi dışında tıraşlama ve fuziform biyopsi de yapılabilir.

İşleme başlamadan önce biyopsi alınacak bölge belirlenir. Burası alkol veya klorheksidin gibi antiseptik bir madde ile temizlenir. Sonra da işlem sırasında ağrı duyulmaması için biyopsi alınacak yere anestezik madde enjekte edilir. Anestezi sağlandıktan sonra biyopsi işlemi yapılır. Biyopsi işlemi sonrasında az da olsa bir iz kalacaktır.

Biyopsi alınan yere günde 2 kez pansuman yapılır. Bu sırada antibiyotikli kremler kullanılabilir. Biyopsi sırasında dikiş atıldı ise yüzde 1 hafta, gövde ve diğer yerlerde ise 10-15 gün sonra dikişler alınır.

Biyopsi sonrasında yara yerine 3 gün su değdirilmemesi, banyo yapılacaksa su geçirmeyen bir yara örtüsü kapatılarak yapılması önerilir.

Biyopsi sonrası komplikasyon riski çok düşüktür. Ağrı, kanama, enfeksiyon ve iz kalması oluşabilecek komplikasyonlar arasında sayılabilir.DERMiST HABER & DUYURUTümünü Göster
« Hakkımızda | Lazer Epilasyon | Fiyatlar | Görüş ve Önerileriniz | Basında Dermist | Site Haritası | İletişim DERMİST 0216 565 00 23 - 565 10 34
Dermist Dermatoloji Kliniği, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Ekşioğlu Apartmanı Kat: 3 Daire: 165/7 Göztepe İSTANBUL
Copyright © 2011 Dermist Dermatoloji ve Lazer Epilasyon. Tüm hakları saklıdır. Site Creation and Technology byHERMES
YASAL UYARI   ! Sitede yer alan bilgiler ziyaretçilere bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu bilgiler teşhis ve tedavi için kullanılamaz. Hastalar ancak bir hekime başvurarak yardım almalıdır.
İÇERİK UYARI ! Copyright 2011 Dermist Dermatoloji Kliniği, Bu sitedeki tüm içerikler Özel Dermist Kliniği uzmanları tarafından hazırlanmıştır. İçeriğin kopyalanması yasaktır.