Koter - Dermatolojik Uygulamalar - Dermist Dermatoloji - Dr. Şükran Sarıgül Güdük
Başlıksız Belge
   
DERMATOLOJiK UYG.
Koter
Dermatoskopi
Biyopsi
Kriyoterapi
Koter
Koter - Dermatolojik Uygulamalar - Dermist DermatolojiKoter , çeşitli iyi ve kötü huylu deri lezyonlarının tedavisi için dokunun kontrollü yıkımında, kesmede kanama kontrolünde elektrik akımının kullanıldığı basit, hızlı ve etkili bir yöntemdir. En önemli sakıncası ise doku yıkımı oluştuğundan yakılan lezyonun patolojik olarak incelenememesidir. Bu nedenle kötü huylu olma olasılığı olan lezyonlardan girişim öncesi mutlaka biyopsi alınmalıdır.

Yüzyıllar boyunca dokuyu yakıp mikroorganizmaları yok etmede ve kanamayı kontrol etmede ısıtılmış metal kullanılmıştır. Metal uç önce ateşle ısıtılmış, sonraları ise bunun için elektrik kullanılarak elektrokoter ortaya çıkmıştır.

Koter işlemi siğiller, kondilomlar, et benleri gibi iyi huylu oluşumlarda; bazı damarsal lezyonlarda ve nispeten nadir olarak da deri kanserlerinin tedavisinde kullanılır.

Uygulama öncesinde genellikle lokal anestezi ile deri uyuşturulur. Deri alkol içermeyen bir antiseptikle temizlenir. Sonrasında koterizasyon işlemi yapılır.

Koter işlemi sonrasında deride açık veya koyu renk değişikliği oluşabilir. Ayrıca yara izi kalma riski de vardır.

Koter işlemi, genel olarak kalp pili olan hastalara uygulanmamaktadır.DERMiST HABER & DUYURUTümünü Göster
« Hakkımızda | Lazer Epilasyon | Fiyatlar | Görüş ve Önerileriniz | Basında Dermist | Site Haritası | İletişim DERMİST 0216 565 00 23 - 565 10 34
Dermist Dermatoloji Kliniği, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Ekşioğlu Apartmanı Kat: 3 Daire: 165/7 Göztepe İSTANBUL
Copyright © 2011 Dermist Dermatoloji ve Lazer Epilasyon. Tüm hakları saklıdır. Site Creation and Technology byHERMES
YASAL UYARI   ! Sitede yer alan bilgiler ziyaretçilere bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu bilgiler teşhis ve tedavi için kullanılamaz. Hastalar ancak bir hekime başvurarak yardım almalıdır.
İÇERİK UYARI ! Copyright 2011 Dermist Dermatoloji Kliniği, Bu sitedeki tüm içerikler Özel Dermist Kliniği uzmanları tarafından hazırlanmıştır. İçeriğin kopyalanması yasaktır.