Saçkıran (Alopesi Areata) - Cilt Hastalıkları - Dermist Dermatoloji - Dr. Şükran Sarıgül Güdük
Başlıksız Belge
   
CiLT HASTALIKLARI
Akne
Genital Siğil
Et Benleri
Aft
Akne Rozase
Deri Benleri
Atopik Dermatit
Deri Kanserleri
Melazma
Ürtiker (Kurdeşen)
Mantar
Nasır
Saçkıran (Alopesi Areata)
Seboreik Dermatit
Siğil
Vitiligo
Zona
Seboreik Keratoz
Pitiriyazis Roze (Madalyon Hst.)
Liken Planus
Ekzema
Samyeli (Pitiriazis Versikolor)
Uçuk (Herpes)
Saç Dökülmesi
Sedef (Psoriasis)
Molluskum
Keratozis Pilaris
Kaşıntı
Saçkıran (Alopesi Areata)
Saçkıran (Alopesi Areata) - Cilt Hastalıkları - Dermist DermatolojiAlopesi areata kıl foliküllerinin olduğu herhangi bir alanı tutabilen, skar (kalıcı saç kaybı) bırakmayan bir saç kaybıdır. Klinik olarak çok çeşitli şekillerde olabilir. Genel olarak zararlı bir hastalık olmamakla birlikte hastalarda ve hasta yakınlarında emosyonel strese ve depresyona neden olabilir.
Alopesi areata neden kaynaklanır?
Tam olarak bilinmemekle birlikte en çok kabul gören hipotes otoimmunite hipotezidir; yani kişi kendi proteinlerini yabancı olarak algılar ve saldıyıa geçerek dokuyu tahtip eder. Işte alopesi areatada da kıl foliküllerine vücudun saldırması sonucu kıl kökleri harap olur ve saçta dökülmeler ve para şeklinde açılmalar meydana gelir. Genetik faktörler de aloesi aretaya eğilim yaratmaktadır, ailesinde alopesi areata olan kişilerde hastalığın ortaya çıkma riski %10-20 arasıdır. Viral enfeksiyonların da bağışıklık sistemi üzerinde değişiklik yaratmak suretiyle alopesi areataya neden olabileceği öne sürülmektedir.
Alopesi areata en çok hangi yaş grubunda ortaya çıkar?
Her yaşta ortaya çıkmakla birlikte en sık 15-29 yaş arasında ortaya çıkmaktadır.
Alopesi areatanın klinik görünümü nasıldır?
Alopesi areata para şeklinde tek bir lezyon olarak ortaya çıkabileceği gibi, tüm vücutta kıl kaybına neden olabilecek yaygın tutulum da gösterebilir.
Alopesi areata başka hastalıklarla ilişkili olabilir mi?
Alopesi areatası olan hastalarda troid hastalığı, vtiligo, astım ve allerjilerin görülme sıklığı normal popülasyondan daha yüksektir.
Saç kaybı kalıcı mıdır?
Alopesi areatada saç kaybı kalıcı değildir, hatta birkaç ay içerisinde kendiliğinden çıkma olasılığı vardır.
Tedavide neler kullanılır?
Tedavinin temelini sürme (topikal) ilaçlar oluşturur. Bunlar arasında en çok kullanılanı kortikosteroidlerdir. Bunun yanısıra minoksidil, antralin, retinoidler, difensipron da kullanılabilir. Sistemik tedavilerden en çok kullanılanı yine kortikosteroidlerdir ancak kortizonun bilinen yan etkileri nedeniyle kullanımı sınırlı tutulmaktadır. Bunun yanısıra siklosporin ve diğer bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar ve fototerapi de tedavi seçenkeleri arasındadır.DERMiST HABER & DUYURUTümünü Göster
« Hakkımızda | Lazer Epilasyon | Fiyatlar | Görüş ve Önerileriniz | Basında Dermist | Site Haritası | İletişim DERMİST 0216 565 00 23 - 565 10 34
Dermist Dermatoloji Kliniği, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Ekşioğlu Apartmanı Kat: 3 Daire: 165/7 Göztepe İSTANBUL
Copyright © 2011 Dermist Dermatoloji ve Lazer Epilasyon. Tüm hakları saklıdır. Site Creation and Technology byHERMES
YASAL UYARI   ! Sitede yer alan bilgiler ziyaretçilere bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu bilgiler teşhis ve tedavi için kullanılamaz. Hastalar ancak bir hekime başvurarak yardım almalıdır.
İÇERİK UYARI ! Copyright 2011 Dermist Dermatoloji Kliniği, Bu sitedeki tüm içerikler Özel Dermist Kliniği uzmanları tarafından hazırlanmıştır. İçeriğin kopyalanması yasaktır.