Akne Rozase - Cilt Hastalıkları - Dermist Dermatoloji - Dr. Şükran Sarıgül Güdük
Başlıksız Belge
   
CiLT HASTALIKLARI
Akne
Genital Siğil
Et Benleri
Aft
Akne Rozase
Deri Benleri
Atopik Dermatit
Deri Kanserleri
Melazma
Ürtiker (Kurdeşen)
Mantar
Nasır
Saçkıran (Alopesi Areata)
Seboreik Dermatit
Siğil
Vitiligo
Zona
Seboreik Keratoz
Pitiriyazis Roze (Madalyon Hst.)
Liken Planus
Ekzema
Samyeli (Pitiriazis Versikolor)
Uçuk (Herpes)
Saç Dökülmesi
Sedef (Psoriasis)
Molluskum
Keratozis Pilaris
Kaşıntı
Akne Rozase
Akne Rozase - Cilt Hastalıkları - Dermist DermatolojiErişkin tip sivilce ya da gülleme hastalığı olarak da bilinen akne rozase, genellikle erişkin yaşta ortaya çıkan ve yüzün orta hattını tutan kızarıklık ve sivilcelerle karakterize bir tablodur. Bazen gözlerde kızarıklık, kirpik diplerinde pullanma gibi şikayetlere de neden olabilir. Tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte rozase ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bilim adamlarının şuana kadar buldukları nedenler arasında:
  • Genetik faktörler: Ailesel geçiş söz konusu olabilir.
  • Bağışıklık sistemi: Akne rozaseli hastalarda basillus oleronius denilen bir bakteriye karşı aşırı reaksiyon bulunduğu tespit edilmiştir.
  • Mide-barsak problemleri: Mide-barsak sistemimizde bulunabilen H.pylori enfeksiyonu ile rozase arasında kesin olmamakla birlikte ilişki kurulmaktadır.
  • Demodeks denilen maytlar: Herkesin cildinde yaşayan demodeksler bazı kişilerde anormal sayıda bulunup rozaseye neden olabilir.
Akne rozase tedavisi mümkün olan ve bulaşıcı olmayan bir hastalıktır. Yalnız tekrarlayabilmesi nedeniyle hastalarda ümitsizlik yaratabilir ancak tedaviye uzun süre devam etmek ve hekimin önerilerine uymak son derece önemlidir. Akne rozasesi olan hastaların güneşten kaçınmaları, hergün güneşten koruyucu krem sürmeleri, çok sıcak içecekleri ve yiyecekleri tüketmekten kaçınmaları ve baharattan uzak durmaları önerilir. Tedavisinde topikal ve sistemik antibiyotikler, lazer ve elektrokoterizasyon gibi uygulamalar yapılabilir.DERMiST HABER & DUYURUTümünü Göster
« Hakkımızda | Lazer Epilasyon | Fiyatlar | Görüş ve Önerileriniz | Basında Dermist | Site Haritası | İletişim DERMİST 0216 565 00 23 - 565 10 34
Dermist Dermatoloji Kliniği, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Ekşioğlu Apartmanı Kat: 3 Daire: 165/7 Göztepe İSTANBUL
Copyright © 2011 Dermist Dermatoloji ve Lazer Epilasyon. Tüm hakları saklıdır. Site Creation and Technology byHERMES
YASAL UYARI   ! Sitede yer alan bilgiler ziyaretçilere bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu bilgiler teşhis ve tedavi için kullanılamaz. Hastalar ancak bir hekime başvurarak yardım almalıdır.
İÇERİK UYARI ! Copyright 2011 Dermist Dermatoloji Kliniği, Bu sitedeki tüm içerikler Özel Dermist Kliniği uzmanları tarafından hazırlanmıştır. İçeriğin kopyalanması yasaktır.