Nasır - Cilt Hastalıkları - Dermist Dermatoloji - Dr. Şükran Sarıgül Güdük
Başlıksız Belge
   
CiLT HASTALIKLARI
Akne
Genital Siğil
Et Benleri
Aft
Akne Rozase
Deri Benleri
Atopik Dermatit
Deri Kanserleri
Melazma
Ürtiker (Kurdeşen)
Mantar
Nasır
Saçkıran (Alopesi Areata)
Seboreik Dermatit
Siğil
Vitiligo
Zona
Seboreik Keratoz
Pitiriyazis Roze (Madalyon Hst.)
Liken Planus
Ekzema
Samyeli (Pitiriazis Versikolor)
Uçuk (Herpes)
Saç Dökülmesi
Sedef (Psoriasis)
Molluskum
Keratozis Pilaris
Kaşıntı
Nasır
Nasır (Kallus) - Cilt Hastalıkları - Dermist DermatolojiNasır, yoğun mekanik basınca karşı derinin kendini savunmaya alarak bu bölgede kalınlaşmasıdır.

İki şekli vardır: Kallus ve korn.

Kallus: En sık avuç içi ve ayak tabanlarında oluşur. Halterciler, kürek çekenler, tamircilerde veya ayakkabının vurduğu yerlerde sarı renkli kalınlaşmalar oluşur. Gitar, keman, çello çalan kimselerde sol el parmak ucunda, gitar çalanlarda meme bölgesinde, trompetçilerde dudaklarda, sörfçülerde ise ayak üzerinde kallus tipinde nasırlar gelişir. Namaz kılanlarda ayak üzerinde ve dizlerde namaz topacı adı verilen nasırlara rastlanabilir.
Nasır (Korn) - Cilt Hastalıkları - Dermist DermatolojiKorn: El ve ayaklarda kemik çıkıntılar üzerinde gelişen nasırlardır. Merkezi kısmında bir göz bulunur. Bası ile ağrı oluşur. Ağrının nedeni ortadaki bu göz kısmının derinin alt kısmındaki sinirlere bası yapmasıdır. En çok ayakkabının yanlardan vurması nedeniyle küçük parmakların üzerinde ve son iki parmak arasında görülür. Diyabetik hastalarda bu nasırların altında enfeksiyon ve ülserasyon gelişebilir.
Nasırlar Nasıl Tedavi Edilir?
Nasırın nedeni oluşan mekanik basınçtır. Öncelikle bu basıncın azaltılmaya çalışılması gerekir.

Sporcularda o alanda direnç oluşacağından nasır tedavi edilmeyebilir.

Uygun ortopedik ayakkabıların kullanılması ayak nasırlarının tedavisinde ilk basamak olmalıdır. Bunun yanı sıra nasırın yumuşamasını sağlayan ve soyucu özelliği olan sürme ilaçlardan da yararlanılır.

Kemik çıkıntılar üzerinde oluşan nasırların da (kornlar) basıncın kalkması ile kendiliğinden iyileşeceği bilinmelidir.

Bu tedbir ve sürme ilaçlar ile düzelme olmayan durumlarda küretaj denilen işlemle nasırın cerrahi olarak soyulması mümkündür. Ancak nasırlarda cerrahi olarak çıkartma işlemi tekrarlama olasılığı, iyileşmenin sorunlu olabilmesi nedeniyle rutin olarak önerilmemektedir.DERMiST HABER & DUYURUTümünü Göster
« Hakkımızda | Lazer Epilasyon | Fiyatlar | Görüş ve Önerileriniz | Basında Dermist | Site Haritası | İletişim DERMİST 0216 565 00 23 - 565 10 34
Dermist Dermatoloji Kliniği, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Ekşioğlu Apartmanı Kat: 3 Daire: 165/7 Göztepe İSTANBUL
Copyright © 2011 Dermist Dermatoloji ve Lazer Epilasyon. Tüm hakları saklıdır. Site Creation and Technology byHERMES
YASAL UYARI   ! Sitede yer alan bilgiler ziyaretçilere bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu bilgiler teşhis ve tedavi için kullanılamaz. Hastalar ancak bir hekime başvurarak yardım almalıdır.
İÇERİK UYARI ! Copyright 2011 Dermist Dermatoloji Kliniği, Bu sitedeki tüm içerikler Özel Dermist Kliniği uzmanları tarafından hazırlanmıştır. İçeriğin kopyalanması yasaktır.