Vitiligo - Cilt Hastalıkları - Dermist Dermatoloji - Dr. Şükran Sarıgül Güdük
Başlıksız Belge
   
CiLT HASTALIKLARI
Akne
Genital Siğil
Et Benleri
Aft
Akne Rozase
Deri Benleri
Atopik Dermatit
Deri Kanserleri
Melazma
Ürtiker (Kurdeşen)
Mantar
Nasır
Saçkıran (Alopesi Areata)
Seboreik Dermatit
Siğil
Vitiligo
Zona
Seboreik Keratoz
Pitiriyazis Roze (Madalyon Hst.)
Liken Planus
Ekzema
Samyeli (Pitiriazis Versikolor)
Uçuk (Herpes)
Saç Dökülmesi
Sedef (Psoriasis)
Molluskum
Keratozis Pilaris
Kaşıntı
Vitiligo
Vitiligo - Cilt Hastalıkları - Dermist DermatolojiHalk arasında "Ala hastalığı" olarak bilinen Vitiligo, deriye renk veren hücrelerin bilinmeyen nedenlerle yok olması osnucu derinin bazı kısımlarının tebeşir beyazı rengini aldığı bir hastalıktır.
Vitiligonun sebebi nedir?

Vitiligo otoimmun sistemlerin suçlandığı melanositlere karşı oluşan antikorlarla seyreden bir hastalıktır.
Klinik olarak kaç tipi vardır?
Vitiligonun dermatomal ve dermatomal olmayan olmak üzere basitçe iki tipi vardır. Dermatomal tip vücut çizgileri ile paralel seyreder, hızlı ilerler, gençleri tutar, immunolojik hastalıklarla birliktelik azdır. Dermatomal olmayan tipi herhangi bir yaşta, daha sık olarak ve immunolojik diğer hastalıklarla olan şekildedir.
Vücudun nereleri tutulur?
En sık tutulan bölgeler el üzerleri, yüz ve aksilla ve genital bölge gibi vücut kıvrım bölgeleridir. Göz, burun, ağız, meme başı, göbek ve anüs çevresi beyazlıklar da sıklıkla olabilir.
Çocuklarda görülebilir mi?
Çocuklarda görülen vitiligo otoimmun ve endokrin hastalıklar birlikte , tedavilere daha dirençli olan, daha fazla olarak segmantal yerleşimli şekildedir.
Eşlik eden hastalıklar var mıdır?
Alopesi areata, hipotiroidizm, Graves hastalığı, Addison hastalığı, Pernisiyöz anemi, insulin-bağımlı diabetes mellitus, poliglandüler otoimmun sendrom ve melanoma eşlik eden hastalıklardır.
Tedavisinde neler yapılabilir?Güçlü topikal kortikosteroid kremler, PUVA, dar band UVB, lokal UVB, otolog transplantasyon son yıllarda Vitiligo'da uygulanan en son tedavilerdir.DERMiST HABER & DUYURUTümünü Göster
« Hakkımızda | Lazer Epilasyon | Fiyatlar | Görüş ve Önerileriniz | Basında Dermist | Site Haritası | İletişim DERMİST 0216 565 00 23 - 565 10 34
Dermist Dermatoloji Kliniği, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Ekşioğlu Apartmanı Kat: 3 Daire: 165/7 Göztepe İSTANBUL
Copyright © 2011 Dermist Dermatoloji ve Lazer Epilasyon. Tüm hakları saklıdır. Site Creation and Technology byHERMES
YASAL UYARI   ! Sitede yer alan bilgiler ziyaretçilere bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu bilgiler teşhis ve tedavi için kullanılamaz. Hastalar ancak bir hekime başvurarak yardım almalıdır.
İÇERİK UYARI ! Copyright 2011 Dermist Dermatoloji Kliniği, Bu sitedeki tüm içerikler Özel Dermist Kliniği uzmanları tarafından hazırlanmıştır. İçeriğin kopyalanması yasaktır.