FRAKSİYONEL KARBONDİOKSİT LAZER - Dermist
Başlıksız Belge
   
ESTETiK DERMATOLOJi
İĞNELİ RADYOFREKANS (ALTIN İĞNE)
AMELİYATSIZ YÜZ VE BOYUN GERME
LAZER EPİLASYON
Diode Lazer
Alexandrite Lazer
Nd Yag Lazer
FRAKSİYONEL LAZER
Lazerle Sivilce ve Yara izi Tedavisi
Lazerle Cilt Gençleştirme
Lazerle Çatlak Tedavisi
Güneş ve Yaşlılık Lekesi Tedavisi
DOLGU VE DUDAK DOLGUSU
MEZOTERAPİ
Yüz Gençleştirme
Saç Mezoterapisi
PRP TEDAVİSİ
DERMAROLLER
LEKE TEDAVİSİ
Enzim Peeling (Cosmelan)
Dermaroller
Kimyasal Peeling
Fraksiyonel Lazerle Leke Tedavisi
CİLT GENÇLEŞTİRME
Fraksiyonel Lazer
Dermaroller
Mezoterapi
PRP
CİLT BAKIMI
İĞNELİ EPİLASYON
FRAKSİYONEL KARBONDİOKSİT LAZER

Fraksiyonel karbondioksit lazerler şu durumlarda kullanılır:

- cilt gençleştirme
- Göz çevresi ve dudak üstündeki kırışıklıklar (sigara kırışıklıkları)
- Sivilce (akne) izleri
- Yara izleri
- Yaşlılık lekeleri
- Et benleri - Güneş lekeleri
- Çiller
- Açık Gözenekler
- Deri çatlakları
- El gençleştirme
- Ameliyat izleri

Günümüzde 2 tip fraksiyonel lazer vardır: Erbiyum ve karbondioksit lazerler. Bu lazer sistemleri derideki su tarafından emilirler. Deride kolonlar halinde hasar oluşturmalarından dolayı fraksiyonel (kısmi) olarak adlandırılırlar. Deride oluşturulan hasar, cildin kendisini yenilemesi için bir uyarıya neden olur. Cilt kendini yenilerken mevcut sorun da ortadan kalkar.

Fraksiyonel karbonsioksit lazerler 10600 nanometre dalga boyuna sahip lazerlerdir. Karbondioksit lazerler, erbiyum lazerlere göre daha derine inerler ve uygulama alanı etrafında dokuda ısı artışına neden olurlar. Isı artışı kollajen sentezi için önemli bir uyarıcıdır. Bu nedenle erbiyum lazerlere göre daha etkilidirler.

Daha eski tipteki lazer sistemlerinde deri, lazer atışının tamamından etkilenmekte idi. Fraksiyonel lazerlerde ise atış yapılan alanın belirli bir kısmı etkilenir. Bu oranı kullanıcı, %5, 10, 20,vs gibi oranlar halinde belirleyebilir. Başka bir deyişle arada sağlam deri alanları kalır. Sağlam deri alanları sayesinde doku kendisini kolay yeniler. Kısmi yapılan uygulamanın geleneksel lazerlere üstünlüğü iyileşme süresinin çok daha kısa olmasıdır.

Diğer bir avantajı ise işleme bağlı iz oluşması, leke oluşması gibi yan etkiler çok daha azdır.

Fraksiyonel karbondioksit lazerler kimlere uygulanmaz?

-İzotretinoin (ülkemizdeki adıyla Roaccutane, Zoretanin, Acnegen, Acnetrent) kullanan hastalar. Bu hastalarda tedavi sonrası 6 ay beklenmelidir.
- Tetrasiklin grubu ışığa duyarlılığı arttırıcı ilaç kullananlar. Bu hastalarda tedavi sonrası 2 hafta beklenir.
-Kan sulandırıcı kullananlar. Yaklaşık 10 gün beklenir.
- Bağışıklık sistemini zayıflatıcı kortizon, İmuran, Cellcept, Prograf benzeri ilaç kullananlar.
- Gerçeğe uygun beklentisi olmayan hastalar. Örneğin sivilce izi veya yara izi tedavisinde bu izlerin tamamen kaybolmayacağı ancak önemli ölçüde azaltılabileceği konusunda hasta önceden uyarılır.
- Gebelik ve emzirme dönemi
- Çok koyu tenli hastalar (leke riskinden dolayı)

Fraksiyonel karbondioksit lazerler nasıl uygulanır?

İşlem öncesinde deriye anestezik bir madde sürülerek yaklaşık 45 dakika bekletilir. Bu sayede hastanın ağrı duymaması sağlanır. İşlem, uygulama yapılacak alana göre yaklaşık 20-30 dakika sürer. İşlem sonrasında deride hafif bir yanma hissedilir. Aynı günün akşamında hastanın yüzünde ödem ve kızarıklık oluşur. Bu durum ikinci gün biraz daha belirginleşebilir. 3-4.günlerde deride kahverengileşme olur ve çoğu zaman 5-6.gün bu alanlar kendiliğinden dökülür. Hastalar bu süre içerisinde bol bol nemlendirici, sık sık güneşten koruyucu, iyileşmeye yardımcı ve antibakteriyel krem kullanırlar. Uygulama yapılan günün akşamında yumuşak bir temizleyici ile yüz yıkanabilir. Herpes (uçuk) hikayesi olan hastalara tedavi gününün öncesinden başlayarak buna karşı etkili ilaç tedavisi verilir.

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer kaç seans yapılır?

Seans sayısı hastaya göre değişir. İşlem sonrasında cilt iyileştikten hemen sonra derideki lekeler kaybolur, altından parlak ve canlı bir cilt çıkar. Ancak izler ve kırışıklıkların kaybolması için biraz daha zamana ihtiyaç vardır.

Karbondioksit lazerden sonra deri yaklaşık 3 hafta içinde kollajen üretmeye başlar. Kollajen üretimi 6 aya kadar sürer. Bunun anlamı şudur. Cildimiz her geçen gün daha iyiye gider. Örneğin göz çevresi için lazer yapıldıktan hemen sonra göz çevresindeki kırışıklıklarımız halen durur. Ancak aylar içerisinde silinmeye başlar. İyileşme devam ettiği için kısa aralıklarla uygulama yapılmaz. En erken uygulama 1,5- 2 ay arayla yapılır.
DERMiST HABER & DUYURUTümünü Göster
« Hakkımızda | Lazer Epilasyon | Fiyatlar | Görüş ve Önerileriniz | Basında Dermist | Site Haritası | İletişim DERMİST 0216 565 00 23 - 565 10 34
Dermist Dermatoloji Kliniği, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Ekşioğlu Apartmanı Kat: 3 Daire: 165/7 Göztepe İSTANBUL
Copyright © 2011 Dermist Dermatoloji ve Lazer Epilasyon. Tüm hakları saklıdır. Site Creation and Technology byHERMES
YASAL UYARI   ! Sitede yer alan bilgiler ziyaretçilere bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu bilgiler teşhis ve tedavi için kullanılamaz. Hastalar ancak bir hekime başvurarak yardım almalıdır.
İÇERİK UYARI ! Copyright 2011 Dermist Dermatoloji Kliniği, Bu sitedeki tüm içerikler Özel Dermist Kliniği uzmanları tarafından hazırlanmıştır. İçeriğin kopyalanması yasaktır.